Ako zvládnuť maturitu na jednotky

Neboj sa, maturitu 2024 zvládneš!

V tomto článku ti poviem, ako zvládneš maturitu, alebo hocijakú veľkú skúšku. Budeš sa učiť veľmi rýchlo a pritom dáš skúšku na jednotku. Situácia: Máš toho vyše hlavy a nevieš, ako to stihneš? Máš dve možnosti. Môžeš sa učiť priebežne, alebo sa môžeš učiť naraz. A my si teraz prebehneme obidve, ich silné a slabé stránky. Ktorýkoľvek postup si zvolíš, obidva pochádzajú a majú súvis so stratégiou 5 krokov učenia, ktorú vyučujem v online kurze Zvládol som učenie.

Ako zvládneš maturitu priebežným učením

Čo sa priebežného učenia týka, máš plno času na prípravu. A preto ho využi na maximum. Ako? Získavaj spätnú väzbu od svojich učiteľov. Najprv pochopíš a porozumieš tomu, čo máš vedieť. Následne nabaľuješ poznatky na to, čomu už rozumieš a pýtaš si feedback od učiteľov, či spolužiakov. Čo robíš potom cez akademický týždeň? Len opakuješ to, čo si sa v priebehu roka naučil. Tvoj cieľ v tomto prípade je vedieť všetko úplne perfektne ešte behom roka, až dokým nenastane akademický týždeň. Vtedy len opakuješ, čítaš si, usmievaš sa, keď sú ostatní v strese.

Potrebuješ mať pravidelnú školskú dochádzku, ak chceš toto dosiahnuť. Pokiaľ ju nemáš, tak si získaj najlepšie doučká, aké môžeš, aby si skutočne porozumel učivu, ktoré máš vedieť na maturite.

Čo je nárazové učenie pre väčšinu študentov?

Nárazové učenie je spôsob učenia, ktorý maturanti používajú, keď sa v akademický týždeň učia tému po téme. Študent sa učí prvú tému, až dokým ju nevie. A potom prejde na druhé. Potom na ďalšiu tému. Rozhádže si poznámky všade po podlahe svojej izby. A v prípade, že tá prvá téma nejde, tak prejde na štvrtú a tá štvrtá téma nejde, tak prejde na šiestu a tak ďalej. Je toto riešenie? Nie.

Ako sa správne nárazovo učiť

Môj postup je taký, že si najprv zoberieš všetky poznámky, ktoré máš. Najprv si ich iba prebehneš, a spravíš si s učivom prvé rande. Na základe toho budeš vidieť, s ktorou témou si zblížený. A budeš vedieť, od čoho sa máš začať učiť. Mne osobne prišlo úplne prirodzené učiť sa od prvej témy až po 30-tu. Ale to je môj prípad, tvoj môže byť iný. Čo sa sloviny týka, tak to boli témy, ako história litiky a nápodobne. Tieto témy som si prechádzal a veľmi dobre sa mi z nich učilo. Prečo? Pretože som využil princíp paretovho pravidla.

Paretovo pravidlo – to najjednoduchšie najprv

Paretov princíp Z tých 30 tém som sa bleskovo naučil približne 26. Bola tam tri alebo štyri témy, ktoré mi nevyhovovali, tak som ich preskočil. Ale preskočil som ich naschvál s vedomím, že keď sa doučím tie témy okolo nich, tak tieto sa mi budú učiť ľahšie. To isté sa týkalo aj ďalších tém. Toto je moja rada pre teba: Uč sa od toho, čo ti ide najprirodzenejšie. Potom ti tie komplikovanejšie veci budú dávať lepší zmysel. Keď si prejdeš všetky materiály a budeš presiaknutý všetkými tými informáciami a budeš vedieť, že odkiaľ máš začať, tak pochop princípy prvej, najľahšej témy. Prejdi na druhú, pochop princípy tej druhej témy. A na tieto princípy nabaľuj poznatky a údaje tej druhej témy. Už tomu rozumieš? Je dôležité, aby si dodržal tento postup, inak ti bude klesať sústredenie. A teraz ti ukážem, ako som to spravil ja.

Mal som veľkú hŕbu papierov. Bolo tam asi osemdesiat áštvoriek. Tieto papiere som si prechádzal a kreslil som si z nich poznámky ako myšlienkové mapy: Na základe týchto poznámok som pochopil všetko, o čo v učive išlo. S ľahkosťou som potom prešiel na ďalšie učivo, ktoré na to prvé nadväzovalo. Nemal som ani problém porovnať napríklad jednotlivú tvorbu autorov.

Zbav sa chýb, ktoré ti v procese učenia vznikli

Šikovné maturantky s jablkom

Keď máš pochopené všetky princípy, keď máš nabalené informácie na tieto princípy, tak následne sa zbav chýb, ktoré ti v procese učenia vznikli. Urobíš to tým, že si učivo znovu prejdeš, že si to nahlas skontroluješ. Čo sa týka matematiky, tak rátaš príklady. Ideálne je, ak máš možnosť toto odstraňovanie chýb spraviť s niekým, kto ovláda učivo lepšie ako ty. Dostaneš tak cenný feedback. Môžeš taktiež riešiť cvičné testy, keď sa učíš na písomné matury. Ja som sa na písomné matury učil tak, že som si stiahol všetky predchádzajúce testy. Robil som si ich dovtedy, dokým som si nebol istý, žeby som to celkom zvládol. Tých testov je na internete na stiahnutie kopec.

Ako sa sústrediť, aj keď ti to nejde

Počas akademického týždňa, alebo počas nárazového učenia, sa ti pravdepodobne stane, že tvoje sústredenie začne padať smerom dole. Mne sa to stalo niekoľkokrát. Najprv som nevedel, ako mám na túto začínajúcu katastrofu reagovať. Dal som si kolu. Jedol som jablká. Dal som si dve horalky, tri horalky. Za ten týždeň som zjedol krabicu 36 horaliek. Nepomohlo. Čo mi naopak pomohlo?

Keď sa učíš a máš pocit, že ti prestáva fungovať tvoje sústredenie, tak sprav krok späť. Nahlas si znovu prejdi posledné kapitoly toho, čo si riešil. Ujasni si princípy, na základe ktorých tvoje učivo funguje. Na to, aby si mohol pokračovať vo svojom učení, musíš porozumieť tomu, čo si sa učil predtým. Tu dochádza k problému, že ty sa síce chceš učiť ďalej, ale ty nechápeš o čo sa jedná a na toto deravé „pochopenie“ nabaľuješ ďalšie vedomosti.

Musíš ísť podľa toho postupu stratégie učenia:

  • najprv získaš informácie a začneš od toho najjednoduchšieho
  • potom pochopíš jednotlivé vzťahy
  • a až na to nabaľuješ nové, veľké množstvo poznatkov

Čo robiť deň pred skúškou

Ak sa chceš učiť a opakovať si, tak sa na to vykašli. V tom strese to nepôjde, choď si radšej oddýchnuť. Choď si zacvičiť, hraj sa počítačové hry. Choď si jednoducho oddýchnuť. Už si daj pohov. Ako som to robil ja?

Môj príbeh, na ktorom to pochopíš

Šikovné maturantky Zo sloviny som šiel odpovedať v utorok ako prvý z triedy. Začal som sa ju učiť niekedy týždeň dozadu, na začiatku akademického týždňa. Mal som pred akademickým ten problém, že som ani len netušil, čo sme v škole celé 4 roky riešili. Nevedel som ani všetky vybrané slová. Slovina bol jeden z mojich najmenej obľúbených predmetov. Takto som to za pár dní vyriešil: Prvé čo som urobil, zohnal som si poznámky od mojich spolužiakov. Tieto poznámky som si prešiel a zistil som, že najjednoduchšie sa mi bude učiť od antickej literatúry. A potom tie historické témy ako Kukučín, Hviezdoslav a Štúrovci. A tie novodobé tak to si nechám na neskôr. Najjednoduchšie veci najprv. Začal som od Antigony, od antiky, prešiel som cez Shakespeara.

Bolo veľmi zaujímavé, že urobil som si myšlienkovú mapu z jedného učiva. Následne som si urobil mapu z druhého a tretieho učiva. A bez toho, aby som sa nejako namáhal, tak mi začali dochádzať veci z toho prvého učiva, ktoré mi predtým neboli jasné. Prečo? Pretože som sa učil učivo ako celok, a nie ako tému po téme. Tým, že som robil tieto myšlienkové mapy, tak pochopenie prišlo samo od seba. Podvedome som si to spojil. Informácie som si ukladal do pamäte technikami, ako sú pamäťové šuplíky, pamäťové paláce, alebo mnemotechnické pomôcky.

Týka sa to informačných štruktúr, čo tiež rozoberám v kurze Zvládol som učenie. Zatiaľ ti môžem povedať toľko, že keď sa učíš na skúšku:

  • najprv si prejdi materiály
  • potom pochop princípy
  • a následne využi pamäťové techniky, ako sú pamäťové paláce na drvenie sa, na zapamätanie si jednotlivých, malých kúskov informácii.

Môj postup, keď som začal strácať sústredenie sa. Spravil som krok späť. Prešiel som to, čo mi nebolo jasné, zopakoval som si to nahlas. Zapracoval som na pochopení predchádzajúceho, aby mi ďalšie učivá boli jednoduchšie. Následne sa mi ďalšie učivá učili oveľa ľahšie. Takto som bol schopný za dva dni prejsť 30 najjednoduchších tém.

Čo môžeš očakávať na maturite, keď dodržíš rady v tomto článku?

Prísna pani učiteľka U mňa to prebiehalo takto. Vybral som si jednu z 30tich tém, ktoré som sa učil najprv, bol to Kukučín a veci ohľadom neho. Parádne som o tejto téme vedel rozprávať. Vedel som, aký má súvis s predchádzajúcou témou. Dokonca sa mi stalo, že sa ma profesorka pýtala na veci okolo Hviezdoslava, ktorého sme v materiáloch nemali. Niekto by možno zazmätkoval, ale ja som sa vedel vynájsť.

Ako to bolo možné? Bolo to možné len na základe toho, že som tejto téme perfektne rozumel. Ako to, že som jej perfektne rozumel? Rozumel som jej vďaka tomu, že som si ju prechádzal v súlade s predchádzajúcou a s nasledujúcou témou – stratégia učenia. Výsledná známka bola, samozrejme, jednotka.

Teraz je rad na tebe

Takže toto bol môj systém, ako som zvládol moju maturitu zo slovenčiny na jednotku. Tento systém môžeš využiť pre hocijaký iný predmet. Teraz je to na tebe. Využi stratégiu učenia, daj maturitu a získaj s minimom úsilia parádne známky. Do toho!

Autor: Martin Hlinka
SÚŤAŽ!

SÚŤAŽ: Pošli nám vypracované maturitné témy a vyhraj!

Máš užitočnú prácu alebo sadu vypracovaných maturitných tém, s ktorou by si sa chcel podeliť s ostatnými a zároveň si myslíš, že by to pomohlo iným študentom? Pošli nám ju prosím na sutaz@zmaturuj.sk a my ju veľmi radi uverejníme.

10 najlepších a 10 náhodnych prác odmeníme vecnou cenou!

Ďakujeme za spoluprácu.
Vygenerované za 0.008 s.
Zavrieť reklamu