Motivácia a efektívne učenie

Nezúfajte, s nami maturitu 2025 zvládnete!

Mnohí študenti sa z návratu do školských lavíc tešia, iným prechádza mráz po chrbte pri pomyslení na haldu učiva, s ktorým budú musieť opäť bojovať. Nezúfajte, s nami to zvládnete! Učenie nie je len o nútenom vtláčaní nepotrebných informácií do hlavy. Ak sa k svojim povinnostiam postavíte s úsmevom na tvári a zvolíte si vhodnú stratégiu, tento školský rok bude patriť k vašim najúspešnejším. Začnite hneď od začiatku!

Základný nástroj, ktorý máte k dispozícii, je čas. Využite ho vo svoj prospech! Začnite experimentovať s vlastnou schopnosťou koncentrácie. Zistite, o koľkej vám ide učenie najľahšie a naopak, kedy vás to ťahá do kuchyne alebo pred televízor. Každý z nás má iný biorytmus. Niekto sa dokáže efektívne učiť v noci, iný si privstane skoro ráno. Nemusíte sa po návrate zo školy hneď týrať domácimi úlohami. Doprajte si čas na oddych. Choďte na prechádzku, rozcvičte sa, porozprávajte sa s rodičmi, skontrolujte si emaily.

Škola vás nebaví a najradšej by ste do nej už nikdy nešli? Pozrite sa na situáciu z opačnej strany. Študentské roky nie sú iba o nudnom učení. Patria k nim aj stretnutia s priateľmi, zábava, smiech, prvé lásky aj vzrušujúce dobrodružstvá. V škole sa učíte vytvárať pevné priateľstvá, komunikujete s opačným pohlavím, chodíte na výlety a spoločnými silami zvládate všetky úlohy. Školské časy sú etapou vo vašom živote, ktorá vás posunie ďalej, formuje osobnosť a pomáha zistiť, kto vlastne ste a kam chcete smerovať. Ak vám chýba energia, potrebujete motiváciu!

Ako správne využívať mozog?

Určite viete, že človek využíva len 10 percent svojho mozgu. Predstavte si, čo všetko by ste mohli v živote dosiahnuť, keby ste si osvojili zopár trikov na zlepšenie svojej koncentrácie. Základom sú vyvážené raňajky, prestávky v učení, upokojujúca hudba a občas pomôže aj studená sprcha, aby schladila vašu prehnanú túžbu po vedomostiach.

Tipy a rady, ako sa správne učiť

Hýbte nohami!

Maturantka Nedostatok pohybu brzdí krvný obeh, a tým sa znižuje aj schopnosť koncentrácie. Ak dlho sedíte, rozhýbte striedavo jednu aj druhú nohu.

Raňajkujte!

Ak na ranné jedlo nemáte čas, oberáte sa tak o kreativitu, ktorá dosahuje svoju najvyššiu úroveň práve v ranných hodinách. Pridajte si na tanier aj bielkoviny. Proteíny vás ochránia pred nepríjemnými bolesťami hlavy.

Na obed niečo ľahké!

Ťažké jedlo plné tuku vás utlmí a po výdatnom obede nezatúžite po nových vedomostiach, ale po uvoľňujúcom spánku.

Prvá pomoc: gingko biloba!

V Číne aj v iných častiach sveta túto rastlinu už stáročia používajú ako výživový doplnok. Výskumy ukázali, že jej užívaním sa u potkanov znižuje strata pamäti! Gingko biloba účinne zvyšuje schopnosť zapamätania si nových údajov.

Znížte hladinu stresu!

Nepodliehajte tlaku, ktorý vás tlačí do kúta. Nedostatok času, priveľa učiva a z toho plynúca depresia vám vôbec neprospieva, práve naopak: čím smutnejší z učenia budete, tým menej si toho zapamätáte. Nadýchajte sa čerstvého vzduchu, učte sa na balkóne alebo na dvore, sadnite si niekam pod strom alebo na trávu. Slnečné lúče vás povzbudia, naplnia novou energiou a chuťou prekonávať samých seba!

Vyspite sa na to!

Istý človek, ktorého platili za množstvo dobrých nápadov, sa vždy zavrel do svojej izby, zhasol svetlo a zatiahol záclony. Sústreďoval sa na svoju úlohu a neváhal si pritom zdriemnuť. Po prebudení vždy prišiel s novými riešeniami problému.

Používajte pero a papier!

Písacie potreby Žiaci, ktorí sa učia z vlastnoručne písaných poznámok a vytlačených papierov, zvládajú písomky a skúšky lepšie ako ich rovesníci, ktorí sa pripravovali na počítačoch. Písanie a čítanie účinne stimuluje jednotlivé časti mozgu. Vedci uskutočnili pokus na dospelých, ktorí sa mali naučiť 20 písmen pre nich neznámej abecedy. Polovica z nich si nové učivo osvojila písaním na papier, kým druhá skupina sa učila písaním na klávesnici. Po troch týždňoch im dali napísať test. Lepšie ho zvládli práve tí, ktorí sa učili s klasickým papierom a perom.

Nezabúdajte na prestávky!

Ak dlho sedíte na jednom mieste a učíte sa, ste pod veľkým tlakom. Po každej hodine si doprajte päť až pätnásťminútovú prestávku. Počas nej si mozog nielen oddýchne, ale získa príležitosť stráviť a spracovať doteraz prijaté informácie.

Prechádzajte sa!

Zmenou polohy zbavíte svoje telo nervozity. Krátka prechádzka okolo susedného domu vás vzpruží a pripraví na ďalšiu hodinu strávenú nad knihami.

Striedajte učivo!

Ak nemáte čas na dlhšie prestávky, snažte sa aspoň striedať predmety. Po matematike si dokončite úlohu z cudzieho jazyka a následne prejdite napríklad na prírodný predmet. Činnosť svojho mozgu tak povzbudíte novými impulzmi.

Nebojte sa maturity!

Maturitný plán Maturitná skúška má preveriť vaše vedomosti získané počas stredoškolského štúdia. Máte pocit, že je toho učiva príliš? Žiadne strachy, to hravo zvádnete! Základom je nepodľahnúť panike a starostlivo si naplánovať prípravu.

Ja sama som sa najviac bála maturitnej skúšky zo španielčiny. Mala som pocit, že nič neviem a na ústnej časti nevypotím zo seba ani jednu zmysluplnú vetu. Za pár mesiacov som s pomocou pani učiteľky prekonala samu seba a na ústnej skúške som s ňou bez problémov viedla vyrovnaný dialóg. Pri príprave na cudzí jazyk sa sústreďte na osvojenie si čo najväčšieho množstva slovíčok. Tie vám pomôžu v zdokonalení slovnej zásoby. Jazyk už máte väčšinou v hlave, konverzáciou ho však treba uviesť do života. Ak práve nemáte nikoho k dispozícii, snažte sa doma každý deň pár minút rozprávať aspoň sami so sebou.

Vypracujte si otázky už počas roka, aby ste cez akademický týždeň mohli iba opakovať. Rozdeľte si jednotlivé predmety na každý deň. Nemá zmysel od rána do večera vysedávať nad papiermi. Cez akademický týždeň je väčšinou horúčava a dobré počasie vás bude lákať von, preto popoludní oddychujte, športujte a nemyslite na trému, ktorá vám sťahuje žalúdok.

Nebojte sa, učitelia vám na skúške ochotne pomôžu a vy ju úspešne zvládnete. Nič sa nevyrovná pocitu, keď im po vyhlásení výsledkov spokojne podáte ruku. Zatvoríte za sebou dvere triedy ľahší o pár kilogramov skál, ktoré vám v tej chvíli padnú zo srdca. Maturita bude určite patriť k vašim najkrajším spomienkam na mladosť.

Niekoľko účinných rád od študentov

Ako si učenie zjednodušujete vy? Niekoľko vašich rovesníkov sa ochotne podelilo o svoje skúsenosti, ktoré im pomáhajú v účinnom osvojovaní si učiva. Inšpirujte sa nimi aj vy!

Katka: „Niekto sa bifľuje, iný si látku predstavuje. Podľa mňa je dobré, ak vás učivo baví a viete sa s ním stotožniť. V každom texte sa preto snažím hľadať niečo zaujímavé a príťažlivé.”

Janka: „Ja sa učím pri hudbe. Vždy si robím poznámky a pri ich čítaní sa prechádzam po izbe.”

Barbora: „Učím sa zásadne iba v noci. Skoro ráno nie som schopná vstať a sústrediť sa. Vyhovuje mi nočný kľud a ticho. Od desiatej do druhej v noci som schopná naučiť sa viac ako za celý deň!”

Peter: „Základom všetkého je opakovanie. Prelistujte si látku ešte v ten deň, ako ste ju preberali. Nemusíte sa všetko prácne učiť, stačí si to prečítať a pochopiť obsah. Keď sa k látke ďalší deň vrátite, budete si ju pamätať a učenie pôjde oveľa rýchlejšie.”

Michal: „Vždy sa učím nahlas. Prečítam si učivo a nahlas si zopakujem obsah textu. Stávam sa tak svojím vlastným učiteľom.”

Stela: „Najdôležitejšie výrazy a vety v texte si podčiarkujem farebnými fixkami. Keď sa k učivu neskôr vrátim, do očí mi hneď padnú všetky údaje, ktoré si musím bezpodmienečne pamätať. Tento spôsob sa mi osvedčil, keďže končím už svoju štvrtú školu!”

Splniť si sen nie je ľahké, vy to však dokážete!

Kniha Učenie je nutné zlo ale aj cesta k úspešnej kariére a naplnenému životu. Pri výbere strednej a vysokej školy počúvajte svoj vnútorný hlas. Nebojte sa plniť si svoje sny! Ak sa chcete stať stolárom, ale otec vás tlačí na gymnázium, nedbajte na výsmech okolia a nesúhlas rodičov. Toto povolanie je určené práve vám a len vy v ňom môžete dosiahnuť úspech.

Svoje srdce ani intuíciu nikdy neutíšite. Ak je to váš osud, tak potom aj po gymnáziu príde príležitosť, ktorá vám ponúkne prácu stolára. Nezúfajte, ak sa niečo na prvýkrát nepodarí.

Všetky chyby a omyly perfektne poslúžia pri vašej ceste nahor. Úspech sa bez zlyhania a sĺz jednoducho nezaobíde! Prajeme vám veľa úspechov v novom školskom roku. Hore hlavu a s chuťou do toho!

Autor: Anikó Pastoreková
SÚŤAŽ!

SÚŤAŽ: Pošli nám vypracované maturitné témy a vyhraj!

Máš užitočnú prácu alebo sadu vypracovaných maturitných tém, s ktorou by si sa chcel podeliť s ostatnými a zároveň si myslíš, že by to pomohlo iným študentom? Pošli nám ju prosím na sutaz@zmaturuj.sk a my ju veľmi radi uverejníme.

10 najlepších a 10 náhodnych prác odmeníme vecnou cenou!

Ďakujeme za spoluprácu.
Vygenerované za 0.008 s.
Zavrieť reklamu