Stužková slávnosť

Dokonalá stužková: Takto si užijete najkrajší deň mladosti!

Hovorí sa, že na stužkovú slávnosť by mal človek spomínať celý život. Nie je to len obyčajná zábava, na ktorej sa chcete vyblázniť a zabudnúť na školské povinnosti. Stužková je dlhodobý proces, ktorý prebúdza triedneho ducha, vytvára nové priateľstvá a zároveň posilňuje tie staré, pripravuje maturantom nečakané situácie, prekvapivé zvraty aj mnohé zábavné chvíle. Keby sme chceli použiť často omieľané klišé, povedali by sme, že stužková aj s maturitnými skúškami symbolizuje akýsi začiatok dospelosti, dvere do nového života, spája v sebe nový začiatok, ale aj definitívny koniec. Jednoducho stojí za námahu!

Ako študentka na vysokej škole vám môžem potvrdiť, že táto udalosť má skutočne svoje neopakovateľné čaro, a preto by si ju mali stredoškoláci čo najviac užiť. Stužková usadí spolužiakov za slávnostne prestretý stôl a prebudí v nich spoločné ciele: túžbu osláviť začiatok aj koniec jednej etapy v živote, prejaviť svoju mladosť, nadšenie aj radosť z budúcnosti.

Ako presvedčiť odporcov stužkovej?

V každej triede sa síce nájde zopár zarytých odporcov, netanečníkov a nespoločenských typov, ktorým pri samotnej myšlienke na nešikovný valčík, prehnane honosné róby a neprirodzene nalakované účesy naskakujú zimomriavky. Aj oni by si však mali uvedomiť, že je to možno posledná príležitosť, kedy celú triedu spojí taká slávnostná atmosféra a úžasný pocit z očakávania.

Recept na fantastickú stužkovú

Prísady

Kreativita, nadšenie pre vec, zmysel pre humor, inšpirácia, božská trpezlivosť a chuť zažiť niečo netradičné.

Tri, dva, jeden: Akcia!

Ak sa teda odvážne púšťate do akcie, ozbrojte sa veľkou dávkou trpezlivosti. Zvoľte si svojho predsedu (prípadne aj niekoľko asistentov), ktorí vďaka svojim organizačným schopnostiam zabojujú o prijateľné ceny, zoženú najvhodnejšiu sálu, najlepšieho fotografa, najvtipnejšie oznamká a doladia množstvo ďalších detailov. Zistite si, kto má v triede zaujímavé známosti, či sa niekto venuje profesionálnemu foteniu, prípadne či nevlastní reštauráciu. Cenné kontakty sa hodia vždy a všade. My sme mali dvojnásobné šťastie: ochotný otecko nám zabezpečil priestory vo vlastnom podniku a šikovná spolužiačka si nás všetkých odfotila. Oznamká aj miestnosť sme pre istotu riešili s predstihom už v treťom ročníku.

Najdôležitejšie veci vybavujte ako prvé v poradí, inak sa môže ľahko stať, že narazíte na obsadené sály alebo sa vám neujde vhodný termín. Väčšinou sa „stužkuje“ od októbra až do konca decembra, zabaviť sa však môžete aj v januári. Kreatívny kameraman nemôže chýbať na žiadnej stužkovej! Zveční vašu snahu a drinu, dohodne s vami detaily, natočí klip aj v škole a spestrí video obľúbenými piesňami. Firmy čakajú na vašu objednávku už od septembra. Ponúknite im svoje nápady, a tiež sa nechajte inšpirovať ich bohatými skúsenosťami.

Hotelová akadémia Prešov, trieda 5.B

Objavte v sebe skrytého umelca!

Cirkevné konzervatorium v Bratislave Zatiaľ čo sa organizátori pustia do vybavovania jednotlivých záležitostí, zvyšok partie by mal začať s prípravou slávnostného programu. Písanie príhovorov na stužkovú, učenie sa textu študentskej hymny Gaudeamus igitur, prípadne tvorbu vtipných scénok prenechajte umelecky založeným dobrovoľníkom. Spomínam si, ako sme dávali dokopy náš program: chaoticky a v nesúlade, ale s veľkým nadšením a túžbou zaujať.

Chalani sypali zo seba šialené nápady, vymýšľali uletené čísla, niektorí dokonca prišli s vlastným scenárom – a my sme sa pri pohľade na ich snahu váľali od smiechu. Nácvik zakaždým prebiehal vo veselej atmosfére. Pri pohľade na motivovaného spolužiaka, ktorý si zohnal video s hitom Britney Spears, nasadil si na hlavu parochňu dlhých blond vlasov, natiahol si sestrinu červenú minisukňu a snažil sa napodobniť ikonu popu, chytali sme sa za brucho a bezradne lapali po vzduchu.

Rovnako sme sa natriasali aj pri scénke ďalších nadšencov, ktorí sa rozhodli parodovať Titanic. Miro alias Céline Dion vyskočil na skateboard (akože na slávnu loď), Roman-ľadovec sa skryl pod bielou plachtou a nenápadne sa k Mirovi približoval, aby jeho loď – a zároveň aj falošný spev známeho hitu – navždy potopil vo vlnách Atlantiku... Chalani zožali očakávaný úspech aj na samotnej stužkovej. Nadšené obecenstvo celý čas burácalo od smiechu.

Každý prišiel s nejakým nápadom, nuda zo stereotypného vyučovania sa kamsi vytratila a my sme žili svojou kreativitou a snahou prejaviť svojho umeleckého ducha. Spolužiačka, ktorá sa venovala tancu, vymyslela perfektnú choreografiu a neúnavne nás učila jednotlivé kroky. Skúšali sme všade kde sa dalo. V zatuchnutej telocvični, v tmavej školskej pivnici, rovno v triede pred tabuľou, na dvore či na chodbe plnej prekvapených študentov.

Stužková fandí novým priateľstvám

Do prípravy stužkovej sa oplatí púšťať aj vtedy, ak ste si ako kolektív príliš nesadli. Počas organizácie, nacvičovania vtipných scénok, fotenia sa na oznamká a na tablo sa totiž zaručene zblížite aj s ľuďmi, s ktorými ste si doteraz nemali čo povedať. Ktovie, možno zistíte, že ten chlan z prvej lavice rozpráva skvelé vtipy a v zamračenej spolužiačke s hrubými okuliarmi na nose sa skrýva neodolateľná osobnosť.

Tipy, ako si vychutnať svoj veľký deň

Spôsob podávania

Slávnostne oblečení, vnútorne rozochvení, s úsmevom na tvári. Nech večer dýcha mladosťou, iskrí čarovnou atmosférou, hýri farbami a vonia kvetmi. Nižšie nájdete tipy a nápady, ako to čo najlepšie roztočiť!

Kritický výber vhodného oznamka

Organizátori triedy medzitým vybavili hudbu, zohnali skvelého DJa, objednali poháre aj zelené stužky. Spolužiačkina mama krajčírka na ne našila skratku našej školy aj s číslom triedy. Najhrubšiu stužku sme zviazali do veľkej mašle a vyzdobili ňou dvere. Chceli sme zhmotniť svoje pocity do zelenej ozdoby, ktorá symbolizovala naše prípravy na veľký deň. Výber originálneho oznamka s motívom, štýlom a mottom, ktoré by vystihovali náš kolektív, bol veľmi náročný. V snahe vyhnúť sa hádke sme napokon objednali dva druhy oznamiek. Veď kde je napísané, že musia byť úplne rovnaké? Keď nám ich konečne poslali, nadšene sme ich polepili fotkami a v malých obálkach rozdávali rodine a známym Nech každý vie, že sa blíži naša stužková! Že sme už veľkí, dospelí, že nás čaká maturita a za ňou skutočný život!

Stredná zdravotnícka škola Prešov, trieda 4.BZA

Koniec leta nemám príliš v láske, ráno sa mi ťažko vstáva, lepí sa na mňa hustá hmla a chladný dážď mi padá za golier. Táto jeseň však bola iná ako ostatné. Niesla sa v znamení babieho leta a tajomného očakávania, všetci sme cítili vzrušenie, radosť, ale aj miernu nervozitu.

Po spečatení triednej knihy sme vybehli do parku. Spolužiačka si ju tajne schovala pod kabát a šikovne preskočila školskú bránu. Kameraman bežal za ňou, aby stihol natočiť upotených chalanov s lopatami v rukách, ktorí sa na mieste činu pustili do kopania plytkej jamy. Stáli sme v zomknutom kruhu a s predstieraným smútkom sme odprevádzali popísanú triednu knihu na druhý svet.

Všade okolo nás poletovali zožltnuté listy a studený vietor nám štípal tvár. Blížil sa december, vo vzduchu sa vznášala atmosféra Vianoc. V skriniach nám už viseli nádherné šaty, vyleštené lodičky, elegantné obleky aj kravaty. Program sme nestihli perfektne nacvičiť, pána riaditeľa a učiteľov sme pozvali na poslednú chvíľu a triednej sme takmer zabudli kúpiť darček. Dôležité však bolo, že sme to chceli utiahnuť spoločne ako skutočný tím. Chceli sme v hosťoch zanechať dojem, že na stužkovú našej triedy sa naozaj oplatilo prísť!

Reštaurácia nás našťastie zbavila zodpovednosti za mnohé detaily slávnostnej večere. Ak hostinu organizujete celkom sami, nezabúdajte na vkusnú a nápaditú výzdobu, zabezpečte kvety pre pána riaditeľa, jeho zástupcov aj pre triedneho učiteľa. Okrem hlavného chodu sa väčšinou podáva aj torta so zákuskami, ktoré vám o polnoci rozdá triedny učiteľ. Niekedy sa táto ceremónia skrášľuje horiacimi sviečkami v rukách študentov, ktorí sa zoradia do maturitného čísla 4 aj s písmenkom svojej triedy.

Na pohľad do obecenstva nezabudnem

Obchodná akadémia Prešov, trieda 4.E Naša stužková sa konala v magický dátum 13. decembra. V predchádzajúcu noc som nemohla zaspať a celý deň som prežila v akomsi opare blížiacej sa udalosti. Keď sme sa na javisku zoradili do nešikovného polkruhu, dojato sme na seba pozerali. Bolo to tu. Stáli sme na stužkovej, na ktorú sme sa tak dlho pripravovali, a ktorá nás stála toľko driny, sebazaprenia, potu a nervov. Keď zaznela úvodná hudba a opona sa začala odťahovať, chveli sa mi ruky. Podišla som k mikrofónu a hľadela do tmavého obecenstva, cítila som na sebe pohľady svojich rodičov a blízkych... Mame sa leskli v očiach slzy a otec sa určite dojato usmieval. Venovala som im svoj príhovor, vyjadrila som vďaku za nás všetkých, učiteľom aj našim najbližším.

Počas programu sme sa nevyhli trapasom, niektoré čísla nám vôbec nevyšli, pozabúdali sme text a smiali sa spolu s divákmi. Pri záverečnej piesni sa sálou ozýval hlučný potlesk, diváci boli nadšení a my tiež. Zvládli sme to! Po slávnostnej večeri sme si zatancovali s rodičmi aj učiteľmi. Aj tí zo seba zhodili prísny výraz v tvári a priateľsky s nami konverzovali. Chceli vedieť, aké sú naše plány, či chceme ďalej študovať alebo sa chystáme niekam do sveta. Tancovali sme až do rána bieleho, mladí a nadšení, plní plánov do budúcnosti, očakávaní a snov.

Pred stužkovou zistíte, či ste tímoví hráči

Gymnázium Školská 7 Spišská Nová Ves, trieda 4.B Mali by ste vedieť, že stužková nie je len o zábave, trápnom predvádzaní sa či stokrát zopakovanom klišé. Má totiž za úlohu preveriť vašu odvahu, trpezlivosť, ochotu obetovať sa a prichádzať s riešeniami problémov. Samotná slávnosť je v podstate vyvrcholením niekoľkomesačnej driny, počas ktorej by ste sa mali prejaviť ako tímový hráč, ktorý srší zaujímavými nápadmi a s prehľadom vyrieši nečakané situácie. Presne túto schopnosť od vás budú žiadať aj budúci zamestnávatelia!

Šestoro dokonalej stužkovej

Obleky, kravaty, profesor dojatý, dievčatá zmenené, šatami na dámy. Úsmevné spomienky, už je to za nami... Ááááá! Elán to vyjadril za nás všetkých: Navždy sa zachová, v pamäti stužková!

Aby sa v nej skutočne zachovala, nezabudnite na:

1. Vyjadrite sa oznamkom!

Stredná priemyselná škola stavebná v Nitre, trieda 4.E Zaujímavé a vtipné oznamká s mottom a menami spolužiakov, triedneho učiteľa, riaditeľa a jeho zástupcov (ak túžite po originalite, namiesto dlhých mien s priezviskami uveďte len svoje prezývky).

2. Pozor na miesto a čas – treba konať včas!

Rezervujte sálu a termín s dostatočným predstihom – rovnako aj kameramana, fotografa, DJa.

3. Drobnosti s veľkým významom

Dohodnite sa na slávnostnom menu, objednajte tortu, zákusky, výzdobu sály, kvety pre učiteľov, darček pre triedneho.

4. Stužková so stužkami – tak to má byť!

Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča Prešov, trieda 4.C K slávnosti patria neodmysliteľné stužky (aj s vankúšikom, na ktoré ich položíte) a spomienkové poháre s gravírovaním.

5. Réžia, ktorá si zaslúži Oscara

Premyslite si priebeh točenia klipu v škole, jednotlivé scénky programu, precvičte si plynulý nástup na javisko, zoraďte sa do polkruhu podľa abecedy, vyberte si nevtieravú úvodnú hudbu, napíšte príhovory – poďakujte v nich rodičom, učiteľom a najmä triednemu.

6. Je to najmä o zábave!

A nakoniec posledná rada: hlavne si to spolu maximálne užite!


Pieseň: Stužková Interpret: Elán

Autor: Anikó Pastoreková
SÚŤAŽ!

SÚŤAŽ: Pošli nám vypracované maturitné témy a vyhraj!

Máš užitočnú prácu alebo sadu vypracovaných maturitných tém, s ktorou by si sa chcel podeliť s ostatnými a zároveň si myslíš, že by to pomohlo iným študentom? Pošli nám ju prosím na sutaz@zmaturuj.sk a my ju veľmi radi uverejníme.

10 najlepších a 10 náhodnych prác odmeníme vecnou cenou!

Ďakujeme za spoluprácu.
Vygenerované za 0.007 s.
Zavrieť reklamu