Vysoké školy

Výber vysokej školy: Problém?

Posledný ročník na strednej škole je pre nás študentov vo všetkých smeroch výnimočný. Objednávame si štýlové oznamká, plánujeme stužkovú, kupujeme si obleky a nádherné róby. Píšeme dojímavé príhovory, fotíme sa na tablo, zháňame si maturitné otázky a rozhodujeme sa, čo ďalej. Na jedného človeka je tých povinností a životných zmien priveľa. Niektorí sa strácame vo svojich víziách, hľadáme tú správnu cestu a pripravujeme sa na rozhodnutia, ktoré zmenia celý náš život.

Vysoká škola

Zemeguľa Spomínam si, ako som sa vo štvrtom ročníku rozhodovala, na ktorú vysokú školu pôjdem. Prvým problémom bol výber maturitných predmetov, ktorých kombinácia mi mala pomôcť v príprave na prijímačky. Celé noci som presedela pred monitorom a zháňala si potrebné informácie. Spisovala som si zoznamy s kladmi a zápormi jednotlivých študijných programov. Stiahla som si zoznam predmetov, ktoré sa na škole vyučujú. Veľmi mi pomohli rôzne webové stránky a blogy, kde som našla diskusie s osobnými skúsenosťami a názormi starších rovesníkov. Niektoré školy organizujú dni otvorených dverí. Využite príležitosť a vyskúšajte si atmosféru univerzity. Absolvujete zopár prednášok, preskúmate miestnosti a vžijete sa do úlohy skutočného vysokoškoláka. V novom semestri budete presne vedieť, kde sa čo nachádza, nezablúdite na chodbách a určite si ušetríte veľa nervov a zbytočných obáv.

Školy – Mobilná aplikácia pre Android

Univerzita snov

Mama vás tlačí do ekonómie, otec uznáva právnikov alebo sa u vás lekárske remeslo dedí z pokolenia na pokolenie? Riaďte sa vlastnou hlavou, buďte však realisti. Štúdium archeológie je síce veľmi lákavé a zaujímavé, no musíte vziať do úvahy aj náš pracovný trh. Preklikajte sa stránkami s ponukou práce a skúste si predstaviť, kam si o päť rokov budete posielať životopis. Neštudujte niečo, čo vás nebaví, skúste si však vybrať odbor, ktorý vám ponúkne široké uplatnenie a otvorí dvere do sveta. Ak o rok predsa len zistíte, že ste sa rozhodli nesprávne, jednoducho prestúpite na inú školu. Neberte to ako prehru, získate cennú skúsenosť a možno konečne nájdete sami seba. Veď celý náš život je o hľadaní, nebojte sa preto riskovať!

Príprava na prijímačky

Príprava na prijímačky Niektoré školy organizujú prípravné kurzy na prijímacie skúšky. Väčšinou prebiehajú cez víkendy a pripravujú vás učitelia, s ktorými sa pravdepodobne stretnete aj v nadchádzajúcich semestroch. Zistite si, na ktorých školách sa konajú prijímačky a kde vám postačí dobrý priemer známok alebo vynikajúci výsledok z maturity. Podľa ich požiadaviek sa budete môcť zodpovedne a spoľahlivo pripravovať. Môžete absolvovať aj doučovanie na maturitnú skúšku. Rozhodnutie je na vás, sami najlepšie viete, čo vám v štúdiu pomáha. Vytvorte si vhodné podmienky a motivujte sa. Ak vo vás tlie plameň túžby dostať sa na vysnenú univerzitu, zatnite zuby, zabojujte a úspech sa určite dostaví.

Diplom je len (zbytočný) papier?

Prednáška Možno váš sused s ukončenou maturitou založil úspešnú firmu a sesternica z druhého kolena precestovala celý svet s výučným listom. Je pravda, že diplom sám o sebe úspech neprinesie a dokonca vám nezaručí ani dobrý džob s tučnou peňaženkou. Všetko závisí od vás, vašej šikovnosti a chuti niečo dokázať. Na univerzite spoznáte veľa spriaznených duší, s ktorými si určite budete mať čo povedať. Zblížia vás spoločné ciele a vízie, budete spolu písať seminárky, smiať sa na cvičeniach a vysedávať na prednáškach. Zažijete študentský život na internáte, zabavíte sa na lámaviciach, flámaviciach a krúžkoviciach. Budete si variť cestoviny s kečupom, rozprávať sa dlho do noci a vstávať na ranné prednášky. Predmety sa vám budú meniť každý semester. Ak budete šikovní, užijete si štvormesačné letné prázdniny alebo poletíte do zahraničia. Naučíte sa byť samostatní, spoznáte mesto, v ktorom budete študovať a čo je dôležité: získate ďalších päť rokov na rozjímanie o svojich plánoch do budúcnosti. Prečo to teda neskúsiť?

Autor: Anikó Pastoreková

Zoznam vysokých škôl a fakúlt v SR

Akadémia médií, odborná vysoká škola mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave

Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši

Akadémia Policajného zboru v Bratislave

Akadémia umení v Banskej Bystrici

Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií

Ekonomická univerzita v Bratislave

Hudobná a umelecká akadémia Jána Albrechta v Banskej Štiavnici

Katolícka univerzita v Ružomberku

Paneurópska vysoká škola

Prešovská univerzita v Prešove

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Slovenská technická univerzita v Bratislave

Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave

Stredoeurópska vysoká škola v Skalici

Technická univerzita v Košiciach

Technická univerzita vo Zvolene

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne

Trnavská univerzita v Trnave

Univerzita J. Selyeho

Univerzita Komenského v Bratislave

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach

Vysoká škola Danubius

Vysoká škola DTI

Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave

Vysoká škola manažmentu v Trenčíne

Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove

Vysoká škola múzických umení v Bratislave

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave

Žilinská univerzita v Žiline

Aktualizované: júl 2021

Zoznam verejných a štátnych vysokých škôl v Českej republike

Zoznam verejných vysokých škôl v Českej republike

Univerzita Karlova v Prahe
Masarykova univerzita v Brne
Univerzita Palackého v Olomouci
Jihočeská univerzita v Českých Budejoviciach
Univerzita Hradec Králové
Ostravská univerzita v Ostrave
Západočeská univerzita v Plzni
Univerzita J.E.Purkyne v Ústí nad Labem
Slezská univerzita v Opave
České vysoké učení technické v Prahe
Vysoké učení technické v Brne
Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe
Univerzita Pardubice
Vysoká škola báňská – technická univerzita Ostrava
Technická univerzita v Liberci
Vysoká škola ekonomická v Prahe
Česká zemedelská univerzita v Prahe
Mendelova zemedelská a lesnícka univerzita v Brne
Akadémia múzických umení v Prahe
Akadémia výtvarných umení v Prahe
Vysoká škola umeleckopriemyselná v Prahe
Janáčkova akadémia muzických umení
Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne
Vysoká škola polytechnická v Jihlave

Štátne vysoké školy v ČR

Univerzita obrany
Policajná akadémia Českej republiky

Maturita 2025: kedy zmaturujem 2025

Sobota, 09.03.2024 – Maturitu 2025 budete mať úspešne za sebou v prípade, že úspešene vykonáte skúšky zo všetkých povinných predmetov maturitnej skúšky. Ak by ste náhodou neuspeli z dobrovoľného predmetu, nič sa nedeje, nebude to mať vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a dokonca sa ... celý článok »

Jeden deň maturanta

Piatok, 23.02.2024 – Byť maturantom nie je jednoduché. Byť gymnazistom je ešte menej jednoduché. Byť však gymnazistom aj maturantom naraz znamená maximálnu hrôzu a totálny horor. Každý má pred sebou vidinu mája, ktorý sa mieša so strachom z "ústnych" maturít s radosťou z finále, odchodu kade ... celý článok »

Opravná maturita čaká budúci týždeň viac ako tisíc žiakov

Streda, 28.08.2019 – Celkovo 1 035 žiakov sa prihlásilo na opravný termín externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (OT EČ a PFIČ MS). V tomto roku sa uskutoční v dňoch od 3. do 5. septembra 2019 na 45 vybraných stredných školách po celom Slovensku. V utorok 3. septembra sú ... celý článok »

Moja šťastná maturita bez učenia

Piatok, 29.08.2014 – Milí budúci maturanti, chcela by som sa s Vami podeliť o môj zážitok z maturitných skúšok, a vyrozprávať Vám môj pravdepodobne najšťastnejší deň života:Štvrtý ročník na „gymply“ začal veľmi stresujúco. Každý profesor či profesorka nás nútili sústrediť sa čo ... celý článok »

Ako som zmaturovala na samé jednotky

Štvrtok, 31.10.2013 – Ako čas plynul, blížil sa termín maturitných skúšok. Všetci boli napätí a vystresovaní. Čím viac sa blížil deň D, tým viac stúpalo napätie v škole. Boli v strese nielen maturanti, ale aj učitelia. Ja som patrila medzi tých pár šťastlivcov, ktorí sa poctivo pripravovali na ... celý článok »
SÚŤAŽ!

SÚŤAŽ: Pošli nám vypracované maturitné témy a vyhraj!

Máš užitočnú prácu alebo sadu vypracovaných maturitných tém, s ktorou by si sa chcel podeliť s ostatnými a zároveň si myslíš, že by to pomohlo iným študentom? Pošli nám ju prosím na sutaz@zmaturuj.sk a my ju veľmi radi uverejníme.

10 najlepších a 10 náhodnych prác odmeníme vecnou cenou!

Ďakujeme za spoluprácu.
Vygenerované za 0.013 s.
Zavrieť reklamu